Vondt i skulder

Skulderen er et komplisert ledd, hvor bevegelser skal kunne foregå i alle retninger. Det er mange komponenter som skal fungere optimalt sammen, og bidra til både god bevegelse, funksjon og stabilitet. Vi har mange strukturer som kan gi vondt i skulderen, hvor de aller fleste tilfellene skyldes overbelastning eller feilbelastning, gjerne over tid men også akutt.
Vanligst er i følge FHI senebetennelser, som de regner står for 75 prosent av alle tilfeller med skuldersmerter. Nakken kan også bidra til (og i noen tilfeller forårsake) skuldersmerter, og er viktig å få undersøkt og eventuelt utelukke påvirkning herfra.
Vanlige årsaker til vondt i skulder
Senebetennelse
En senebetennelse gir smerter i skulderen, som forverres når du utfører bevegelser som belaster senen. Det kan komme akutt, etter stor eller uvant belastning(f.eks male hytta eller vindusvask), eller tilta over tid uten klar direkte oppkomst.
Smerter over tid kan føre til at det utvikles et uheldig kompensatorisk mønster, hvor flere strukturer blir påvirket og bidrar til å opprettholde smerte.
Akutt bursitt (slimposebetennelse)
Kraftige akutte smerter i skulderen relatert til bevegelse, som ofte fratar deg nattesøvnen. Kan forårsakes av overbelastning eller traume(slag/fall på skulder). Naprapatbehandling kan få ned spenninger som irriterer slimposen, og minske smertebildet drastisk. Samtidig behøves hvile fra den årsakende belastende aktiviteten. Her kan det noen ganger være nødvendig med tidlig behandling i form av legemidler eller kortisoninjeksjon.
Kronisk bursitt (slimposebetennelse)
Langvarige skuldersmerter der bestemte bevegelser og belastninger forsterker smertene. Her er det viktig å identifisere årsaken til irritasjonen! Kan ofte være vanskelig å bli kvitt, der både naprapatbehandling av strukturer som irriterer slimposen samt rehabilitering og styrking av skuldermuskulatur er viktig. I visse tilfeller kan det være aktuelt med kortisoninjeksjon, der annen behandling og trening kommer til kort.
Kapsulitt, “Frozen shoulder”(leddkapselbetennelse)
Kapsulitt i skulderen er en betennelse av leddhinnen som omgir skulderleddet. Den karakteriseres av langvarige smerter samt betydelig nedsatt passiv og aktiv bevegelighet i skulderen, såkalt skulderstivhet(frossen skulder). En frossen skulder har normalt et forløp på 1-2år(visse enda lenger), der smerter og stivhet er tiltagende første året, for så å avta år 2. Her ser man god effekt av kortisoninjeksjon tidlig i forløpet og i den verste smertefasen, men mange har og god lindrende effekt av manuell behandling, særlig gjerne på sekundære plager som kan oppstå underveis og i etterkant. Riktig og tidlig behandling kan snu prosessen og redusere plagene betraktelig.
Traumatiske skader
Vi kan få skader i skulderen ved idrett eller fall, samt smerter som følge av gjentatte episoder med skulderen ute av ledd (skulderluksasjon). Her er det viktig å identifisere skadeomfanget før rett behandling og oppfølging iverksettes.
Det finnes som nevnt mange årsaker til vondt i skulder. Skulderleddet er meget komplekst, så her er det viktigste å få gjort en grundig undersøkelse for å finne ut av årsaken til smertene, samt hva som er rett oppfølging og videre behandling av den aktuelle tilstanden. Mange ganger kan det være flere ting samtidig som kompliserer smertebildet. Det er og vesentlig å utelukke andre påvirkende faktorer som f.eks nakke.
Vi på NaprapatTeamet har bred kunnskap og erfaring når det kommer til skulderlidelser. Vi gjør alltid en grundig undersøkelse, for så å tilrettelegge både behandling og rehabilitering alt ettersom hvilken tilstand det er snakk om. Naprapatbehandling kan bestå av både leddjusteringer, muskelbehandling og IMS (triggerpunktbehandling med nåler).
Les mer om våre behandlingsmetoder her.
Trykkbølge viser seg meget effektivt på f.eks senebetennelser og kalknedslag, noe flere av klinikkene våre tilbyr. Les gjerne mer om Hva er trykkbølge, og hva hjelper det mot?
Der det er behov videresender vi til rett instans. Skulle det være nødvendig med ultralydveiledet undersøkelse eller kortisoninjeksjon, så har vi samarbeidende lege på vår klinikk på Ryen.
Les mer om vondt i skulder her.
For timebestilling, ta kontakt med din nærmeste klinikk.
//Martine Gleditsch – Naprapat på NaprapatTeamet Oslo